Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Projekt > Mangan

Mangan

Mangan je světle šedý tvrdý kov, který v chemické tabulce prvků najdeme pod označením Mn. Vedle tvrdosti se vyznačuje křehkostí, velkou žáruvzdorností a snadnou oxidací. Patří mezi nejběžnější prvky zemské kůry a má svou nezastupitelnou roli rovněž v lidském organismu. V přírodě se přirozeně nevyskytuje v čisté formě, ale prakticky vždy jako součást rud železa.

Hlavním minerálem manganu je pyroluzit. Mezi vzhledově nejzajímavější minerály patří rodochrozit, který má krásnou růžovou barvu.

FotkyFoto_25881381_XL[2].jpg

Mangan je v přírodě hojně se vyskytující kov. Obvykle se používá k výrobě oceli, ale má vzrůstající význam pro elektromobily. Musí být ovšem zpracován na výrobky o vysoké čistotě, a právě zde vidíme obrovský potenciál chvaletického manganu na světovém trhu.

 

 

Největšími světovými producenty manganové rudy jsou dnes jižní Afrika, Čína, Austrálie a Gabon.
Na trzích je mangan celosvětově obchodován jako ruda, struska, feromangan, silikomangan nebo v rafinované (přečištěné) formě.

Zdroj manganu

Rafinované formy manganu

Do skupiny rafinovaných manganových produktů patří také elektrolytický kovový mangan (EMM). Používá se jako slitina při výrobě nerezové oceli a hliníku a v narůstající míře také jako součást řešení lithium-iontových baterií, které jsou určeny pro elektromobily. Zhruba 98 % jeho světové produkce se dnes odehrává v Číně.

Náš projekt v lokalitě Chvaletice-Trnávka se zaměřuje na produkci elektrolytického kovového manganu s tzv. vyšší čistotou (vysoce čistý EMM, HPEMM). Jeho podíl na celkové produkci elektrolytického kovového manganu v současnosti představuje asi 2 %, ovšem s výhledem dalšího růstu v návaznosti na zvyšující se poptávku po vysoce čistých manganových produktech určených pro technologicky pokročilá řešení. 

Zhruba dvě třetiny produkce vysoce čistého elektrolytického kovového manganu (HPEMM) plánujeme dále zpracovat na vysoce čistý monohydrát síranu manganatého (HPMSM), který je využívaný většinou výrobců lithium-iontových baterií.

EMN Sustainability Report (mapa)2.jpg 

Vysoce čistý mangan pro použití v elektrobateriích

Jako vysoce čistý mangan (HPM) označujeme skupinu vysoce rafinovaných produktů, které jsou nezbytné pro výrobu většiny lithium-iontových baterií. Jedná se o specializovaný produkt velmi se lišící od prvotní manganové rudy, která se využívá v ocelářství nebo zemědělství.

Vysoce čistý elektrolytický kovový mangan a síran manganatý, který vyprodukujeme v našem výrobním závodě, chceme dodávat odběratelům zejména pro výrobu baterií v dynamicky se rozvíjejícím elektromobilním průmyslu.

Zdroj manganu

roztok síranu manganatého